הרבה מאד שינויים חלו וחלים כל הזמן, בעצם, בעולם התעבורה. מדובר כאן על דגמים וסוגים של כלי רכב והשדרוגים המתמידים שלהם, אפשר לדבר על שינוי בתוואי הדרכים, דרך פעולה של רמזורים וכמובן אינספור אפליקציות שקשורות בוויסות תנועה או הכוונה של נהגים והולכי רגל אל היעד שלהם. בדומה לתחומים ונושאים אחרים – גם כאן מדובר בעניינים שיש להם נגיעה ליומיום של כל אחד ואחת, כמעט ולכן יש הרבה שיח ציבורי בעניינים האלה. לא בכדי גם חברות ההיי טק והסטארט אפ לוטשות עיניים לעולם היזמות בעולם התעבורה והעובדים שלהן מחפשים כל הזמן עוד רעיונות ומחשבות על ההמצאה הפורצת דרך הבאה. אין ספק שיש הרבה מאד מה לשפר בתחום של דרכים, כבישים, כלי רכב ולא בכדי יש בהתאם גם לא מעט חברות שמנסות לתת מענה או למצוא פתרונות יעילים לשיפור המצב.

מה יכול לשפר את מצב התעבורה?

כאמור, כבר יש אפליקציות ופיתוחים טכנולוגיים מתקדמים בתחום היזמות בעולם התעבורה, שהמטרה שלהם היא שיפור התנועה בכבישים או הכוונת התנועה וניסיון להימנע מעומסים חריגים. יחד עם זאת, מומחי היי טק ויזמות כמו נתי דוידי, למשל, יודעים לספר שיש עוד הרבה עבודה עד שהיזמות הטכנולוגית באמת תפרוץ דרך ותהיינה לה בשורות של ממש שגם האזרח הקטן יוכל להרגיש שקיימות. כיום אפשר להתוודע לניסיונות לפתח אפליקציות או רכיבים שיצביעו מראש על תקלה ברכב, אומדן של זמן או קילומטר לפני שצריך להחליף את המצבר, חיווי מדויק על מצב הצמיגים או לחץ האוויר בהם, סימון מפורש אודות מצב הדלק במיכל וכמובן העברה נוחה וידידותית של מצב הכביש והתנועה לנהג. כל אלה כבר נמצאים בעבודה וייתכן מאד שבקרוב אפשר יהיה לראות את הפירות של אותם מאמצים.

מה נעשה בתחום זה עד היום?

יש לא מעט אנשים שכלל לא מודעים למאמצים כאלה ואחרים לנסות ולפתור את המצב בכבישים על ידי פיתוחים טכנולוגיים מתקדמים. אפליקציות של הכוונת תנועה או סיוע בבחירת הדרכים והכבישים הנכונים הם רק חלק מזה. מה שהאדם הממוצע רואה כחלק מצו השעה והנוכחית הדיגיטלית העכשווית – אלה הפירות והפתרונות שעמלו עליהם אינספור עובדים מעולם ההיי טק והסטארט אפ ואותם אנשים, כמו גם קולגות או עמיתים שלהם, ממשיכים באותם המאמצים על מנת להמשיך ולשפר. מבחינת המדינה והרשויות המקומיות הרי שכל רעיון מוצלח יכול להתקבל באהדה גדולה ולכן יש חשיבות לעבודה לא רק ברמת הטלפון הנייד החכם של הנהג, הנוסע או הולך הרגל אלא גם לפיתוח של רכיבים או רעיונות שישפרו את הביצועים של הרמזורים, שילוט הדרכים ומערכות בקרה על התנועה.

מה עוד יש לעשות בתחום התעבורה והתנועה?

עם הזמן גדל לאין שיעור מספר כלי הרכב על הכבישים וגם יש יותר כלי רכב מסוגים חדשניים כמו האופניים החשמליים והקורקינטים. אם כיום התשתית התעבורתית לא נותנת מענה לכלי רכב אלה (וגם לא הרגולציה והסטטוטוריקה), הרי שקשה מאד להתקדם ויש הרבה מה לעשות. באופן כללי וגורף אפשר לומר שהמדינה מעודדת המצאות ורעיונות ואם יהיה פתרון מעשי שאפשר ליישם ויוכח בסימולציות שיש בידיו כדי לשפר בצורה ניכרת התנהלות במקומות כאלה ואחרים – אפשר רק לשער (ולקוות) שאכן הרעיונות האלה יוטמעו ללא עיכוב ויהיה שיתוף פעולה מצד המדינה לצורך כך. חברות ההיי טק והיזמות רואות כמטרה נעלה למצוא פתרונות לשלל האתגרים בעולם התעבורה, הדרכים והתחבורה ולכן כעת בעיקר מחכים לתוצאות של העבודות המאומצות להעלאה לאוויר של הרעיון הטוב ביותר הבא.