מטרת מאמר זה אינה לשפוט הרגלי עישון, אבל עישון בזמן נהיגה עלול להזיק יותר מהנזק לבריאות. הרגל זה עלול להשפיע על הנהיגה שלכם במיוחד אם אתם מעשנים מריחואנה במהלך הנהיגה. הענישה בישראל חמורה מאוד עבור נהגים שבוחרים לנהוג תחת השפעה של סמים ו/או אלכוהול. חדשות לבקרים כולנו נחשפים בחדשות היום לגבי מקרים שמתרחשים על הכבישים בישראל וגם בעולם.

עישון והתנהגויות מסוכנות במהלך הנהיגה

למעשה, גם השימוש במכשירי וופרייזרים מסוכן לנהיגה, ועל מנת להבהיר כל בלבול לגבי העיתוי המתאים והעיתוי שאינו מתאים לעשן במהלך הנהיגה, הנה כמה הבהרות חשובות שנוגעות לעישון טבק אטו מריחואנה בזמן נהיגה.

ראשית חשוב להבין את הסכנות הגלומות בנהיגה מסוכנת מכל סוג שהוא, כולל עבירות שעלולות להוביל למאסר. כללי ההתנהגויות ההולמות על הכביש כוללות הימנעות מעישון כאחת ממספר התנהגויות מסיחות דעת שיש להימנע מהן במהלך נהיגה. התנהגויות מסוכנות נוספות כוללות:

  • עישון מריחואנה בזמן נהיגה יכול להוביל לצורך בהשמעת מוזיקה רועשת, שעלולה להסוות צלילים חשובים אחרים שיש להיות ערים להם במהלך הנהיגה. אם אתם חושבים שבקרוב אתם צפויים להיכנס לרכב ולנהוג, אתם אחראיים לא רק לחיים שלכם, אלא גם לחיים של הנהגים האחרים שיש בכביש, הולכי הרגל ורוכבי האופניים והקורקינטים.
  • בלבול בכיווני הנסיעה כתוצאה מהשפעת הקנאביס, וניסיון לקרוא מפות תוך כדי נהיגה.
  • הכנסת דיסק למערכת השמע במכונית או כוונון הרדיו.
  • ויכוחים עם הנוסעים או נהגים אחרים.
  • אכילה ושתייה כאחת ההשפעות של עישון מריחואנה.

במהלך נהיגה עם הסעת אנשים, רכבים נטולי עישון הם חובה, כדי למנוע סיכונים חמורים גם לחיי אנשים אחרים. אין חובה חוקית להימנע מעישון במהלך הנהיגה, אבל חשוב להבין את הסכנות הצפויות ולנקוט במשנה זהירות ואחריות כדי להגן על חייכם ועל חיי הנוסעים איתכם.

סכנות העישון בזמן נהיגה עם ילדים ברכב

עישון בזמן נהיגה כשילדים נמצאים ברכב מסוכן במיוחד כי לצד הסחות הדעת שנגרמות כתוצאה מעישון סיגריות או מריחואנה, גם ילדים נוטים להסיח את דעת הנהג, והתוצאות עלולות להיות הרות אסון. לכן מומלץ ביותר להימנע מעישון כשילדים נמצאים ברכב, כולל הימנעות מעישון סיגריות אלקטרוניות.

לעישון בזמן נהיגה עם ילדים ברכב יש השפעה כפולה של חשיפת הילדים לעישון הפסיבי ולמסר שהם עשויים לקבל לפיו עישון הוא התנהגות רגילה והם עשויים לרצות בעתיד, גם אם באופן בלתי מודע, להתחיל לעשן. בהתחשב ברמת הפגיעות של ילדים לעישון פסיבי, הפחתת החשיפה שלהם לעשן סיגריות בכלל ולהשפעת עשן מריחואנה בפרט, חשוב לשמירה על בריאותם.

אתגרי אכיפה

אין איסור חוקי לעשן בזמן נהיגה, כי כמעט ולא ניתן יהיה לאכוף חוק זה, אבל אם נהגים יבחרו להמשיך לעשן במהלך הנהיגה, חשוב שהם יבינו את הסיכונים הנוגעים לא רק לבריאותם, לבריאות הנוסעים האחרים ברכב או על הכביש, ובמיוחד את הסיכונים הנוגעים לילדים ברכב, אלא גם את הסיכון להצתה ברכב.

כך, למשל, במצב בו הסיגריה נופלת מהיד או מהפה במהלך הנהיגה, עלולה להתרחש הצתה שתוביל לאסון מחריד.

אכיפה עצמית היא השיטה היחידה

השיטה הטובה ביותר לאכוף איסור עישון היא אכיפה עצמית, וחינוך נהגים לגבי הסיכונים הבריאותיים עד לנקודה שבה ההיבטים השליליים של עישון בזמן נהיגה מובנים ועולים על היתרונות לכאורה של העישון.

לסיכום, את העישון, בין אם מדובר בסיגריות, סיגריות אלקטרוניות או מריחואנה עדיף לשמור לזמנים בהם אינכם נוהגים כמו למשל שאתם ממתינים למשהו, לפני, בזמן או אחרי העבודה, שאתם מגיעים הביתה וכדומה.