עבירה פלילית היא פעילות שמפרה את החוק, וכפופה לעונשים פליליים שכוללים ברוב המקרים מאסר, קנס, או מאסר על תנאי. אבל חלק מההרשעות גורמות גם לאובדן תעסוקה, אובדן רישיון מקצועי או אובדן הטבות ממשלתיות. במקרה זה התשובה לשאלה מהי עבירה פלילית? די חד משמעית.

באילו מקרים בדרך כלל אנשים מבצעים עבירות כאלה?

רוב הפשעים מבוצעים כתוצאה מבעיית התנהגות או ממצב נפשי לקוי, וכדי למצות את הדין עם העבריינים, עורך דין עבירות מין, למשל, נדרש להוכיח שהנאשם לא התכוון למעשיו, ולכן פגיעה בטעות באדם אחר לא תוגדר כתקיפה. אבל פשעים אחרים נובעים מפזיזות או במכוון, תוך התעלמות מסיכון משמעותי של סכנה לאחרים, והפושעים מחויבים לתת עליהם את הדין.

מצב נפשי

חלק מהפשעים אינם נובעים ממצב נפשי. כך, לדוגמא, כשנהג נוהג במהירות שהיא מעבר למגבלת המהירות החוקית, הוא עשוי להיות מורשע, בין אם הוא ידע שביצע עבירה ובין אם לאו.  עורך דין פלילי עם ניסיון עשיר בתחום יסביר את המצב הנפשי הפרטני שניתן להוכחה במקרה של ביצוע עבירות פליליות כתוצאה ממצב נפשי. לעומת זאת, יש לא מעט מצבים בהם אנשים מבצעים עבירה פלילית שמצבם הנפשי לא בנורמה ואז בעצם דרך אותו מצב, עורך הדין ינסה להוכיח כי העבירה נעשתה בשל מצב נפשי מעורער. לעתים מדובר בניסיונות שווא, אך לעתים זו באמת הסיטואציה.

פשעים ועבירות

עבירות עונשין כרוכות בעונשי מאסר, בעוד שעבירות פליליות חמורות כרוכות בעונשי מאסר של יותר משנה. חלק מהפשעים עשויים להיות פשעי עוון, בהתאם למקרה. כך, לדוגמא, גניבה מחנות היא עבירה, אבל גניבת רכוש בשווי של יותר מ-2,000 ₪ היא עבירה פלילית.

הרשעה בפלילים פירושה גם אובדן זכויות אזרח, ועשויה להשפיע על יכולת הנאשם להשיג עבודה או דיור. עורך דין פלילי עם ניסיון עשיר בהגנה על נאשמים בעבירות פליליות מסייע ללקוחותיו להבין את מאפייני הוכחת האשמה, את העונשים הצפויים במקרה של הרשעה, ואת אפשרויות משפט או הסדר טיעון בהתאם לאינטרסים של הלקוח.

עבירות סמים

עבירות פליליות שנוגעות לשימוש בסמים כוללות עבירות החזקה, שימוש, ייצור ומכירת סמים נרקוטיים שלא כדין.

חלק מסוגי הסמים הנפוצים ביותר כוללים אופיום או קוקאין, כולל תוצרי הלוואי שלהם, מריחואנה, חומרים נרקוטיים סינתטיים, כגון דמרול ומתדון, וסמים שאינם נרקוטיים, כגון ברביטורטים ובנזדרין.

הצתה

הצתה היא עבירה פלילית כשהיא נוגעת לשריפת רכוש כמו בניינים, בתים וכן הלאה, בכוונה זדונית. זוהי עבירת הרס רכוש, שנכללת בעבירות רכוש מכיוון שהיא נחשבת גם כהרס של רכוש אמיתי או אישי.

גניבה

זוהי עבירה פלילית שנוגעת ללקיחת רכוש, נשיאה, או הובלה בלתי חוקית של רכוש מרשות אחר. עבירה זו כוללת כייסות, גניבות מחנויות, גניבות של אופניים וחלקים ואביזרים של רכב מנוע וכן הלאה.

גניבת רכב

משמעות עבירה פלילית זו היא גניבה או אפילו ניסיון לגנוב רכב מכל סוג שהוא, מבעליו המקורי.

פנייה לעורך דין פלילי

אין זה מספיק להבין את החוק הפלילי בלבד במקרה של אשמה בביצוע עבירה פלילית. אם מתלבטים בשאלה מהי עבירה פלילית? יש צורך בשירותי עורך דין מיומן בהגנה פלילית, שבקיא בשינויים האחרונים בחוק, בהחלטות תקדימיות ובהתנהלות בתי המשפט שישפיעו על המקרה שלכם, וכל ההגנות הזמינות. אם ביצעתם עבירה פלילית, אם אתם מואשמים או חשודים בביצוע עבירות מהסוג הזה, כדאי למהר ולפנות לעורך דין פלילי מקצועי שייצג אתכם בכבוד, יסביר לכם בצורה מפורטת מה הזכויות ומה החובות שלכם, יכוון אתכם כיצד לנהוג, מה להגיד ומה לא להגיד ויעשה את עבודתו על הצד המקצועי והטוב ביותר.