אדם יחיד אשר נקלע לקשיים כלכליים ואינו מסוגל לשלם את חובותיו יכול להכריז על תהליך של פשיטת רגל, חדל פירעון, כאשר המטרה של ההכרזה היא להגן עליו מפני הנושים שלו ולמנוע מהם לפגוע בו כולל הגנה מפני מוסדות השלטון. ישנם גופים שונים המטפלים בחדלות פירעון הכל בהתאם לגובה החובות הקיימים, זה יכול להיות על ידי הוצאה לפועל, ממונה מטעם משרד המשפטים האחראי על הליכי חדלות פירעון ובית משפט במקרה ומדובר על חברות מסחריות כולל מנהלים בכירים.

פשיטת רגל, מה זה אומר בדיוק?

אדם אשר נקלע לקשיים עסקיים ואינו יכול להסדיר את חובותיו מול הנושים, נושים היכולים להיות ספקים שונים, עובדים ואפילו מוסדות השלטון יכול להכריז על עצמו כפושט רגל ולהיכנס לתהליך של חדלות פירעון. לאחר ההכרזה ממונה על ידי בית המשפט נאמן לרוב מדובר בעורך דין אשר תפקידו לחלק את נכסי פושט הרגל בין הנושים ובהתאם לחוק. המטרה העיקרית היא לעזור לאדם למצוא את הדרך להיחלץ מהמצב הכלכלי אליו נקלע.

מה השלבים של תהליך פשיטת רגל?

תהליך פשיטת רגל כולל 4 שלבים עיקריים והם:

  1. הגשת בקשה לפשיטת רגל.
  2. הוצאת צו כינוס.
  3. הכרזה רשמית על פשיטת הרגל.
  4. מתן צו הפטר אשר פוטר את החייב מהחובות שנותרו לו.

מה קורה בפועל בתהליכים של פשיטת רגל?

תהליך פשיטת הרגל כולל מספר שלבים. לאחר פתיחת ההליך נאספים מסמכים ומידע כולל בחינה חשבונאית של מצבו של פושט הרגל מה שמביא לקביעה של הסדר תשלומים, הסדר חובות בו פושט הרגל משלם בכל חודש סכום מסוים לטובת כיסוי חובותיו עד סיום תוכנית הפירעון שנבנתה, תוכנית שניתן לשנות אותה במקרים מסוימים על ידי פניה לבית המשפט. הנאמן אשר מונה על ידי בית המשפט מברר ואוסף מידע על הסיבות שהביאו לפשיטת הרגל, אילו נכסים יש בבעלותו ואילו חובות יש בפועל ועוד, תהליך שבסופו יקבע מה היקף החובות המלא. תבנה תוכנית שיקום כלכלית מקיפה אשר תוגש לבית המשפט לאישור. בית המשפט מקבל את התוכנית, מנהל דיון עם כל הצדדים ומקבל החלטה האם לתת צו שיקום כלכלי. יתכן ובית המשפט יחליט כי אין באפשרות פושט הרגל לשלם את חובותיו שכן הוא משתכר סכומים אשר אינם מאפשרים לו צרכי מחייה בסיסיים אז יינתן צו הפטר.

מתי מתבצע תהליך של הוצאה לפועל?

כדי למנוע עומסים על בתי המשפט, יש מקרים בהם החובות עומדים על סכום הנמוך מ 150,544 ₪, ואכן מדובר על חובות של יחיד ולא של חברה אז נושא החובות מתנהל באמצעות הוצאה לפועל. בכל מקרה של חובות מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה אשר יכול לסייע בעיכוב הליכים בהוצאה לפועל, על סמך המידע שבידו והידע המקצועי שלו. 

עדי שטיינברג

עדי שטיינברג עורך דין תעבורה בוגר תואר למשפטים